Sığırlarda Nodüler Ekzantemi (Afrika Hastalığı)

Sığırlarda Nodüler Ekzantemi (Afrika Hastalığı)

Halk arasında “Afrika Hastalığı” olarak bilinen sığırların Nodüler Ekzantemi Hastalığı koyun keçi çiçeği virüsü ile çok yakın antijenik ilişkiye sahip capripox virüsüdür. Ülkemizde “ihbarı mecburi hastalıklar” kategorisindedir.

BELİRTİLERİ

Bulaşma yolu; sivrisinek, kene ve sokucu sinekler aracılığıyla ve daha az olarak direkt temas ile şekillenmektedir. Patlamış deri lezyonları, tükürük, burun akıntısı, süt ve infekte hayvanın semeni ile de bulaşma gerçekleşmektedir.

Virüsün sığırın vücuduna girmesinin ardından ilk bulgular 6 ve 9. günler arasında ortaya çıkmaya başlar. Hastalık yüksek ateş, iştahsızlık, deride tipik olarak görülen 0,5 cm ve 7 cm çapında nodüller, salya, gözyaşı ve burun akıntısı şeklinde, mastitisin geliştiği durumlarda ise süt veriminde azalma, yavru atma ve %5 ile %10 arasında oranında ölüm ile sonuçlanabilmektedir.

İştahsızlık sebebiyle hızla şekillenen kilo kaybı yaşanabilir ki bu durum yüksek ateşin yanı sıra ağız ve sindirim kanalında da şekillenen nodüllerden kaynaklanabilir. Bu bulguların tamamını görmek her zaman mümkün değildir. Sağlıklı hayvanların %50’si hastalığı bulgu göstermeksizin atlatır. Bu sebeple, bulgu göstermemekten ölüme kadar değişen skalada bu klinik bulguların görülebileceği unutulmamalıdır.

TEDAVİSİ

Hastalığın direkt tedavisi yoktur.

KORUNMA YOLLARI

Korunmada sineklerle mücadele gereklidir Sağlıklı hayvanlarda aşılama,  karantina ve kontrollü hayvan hareketleri hastalığın yayılmasını engelleyecektir. Hasta hayvanların ayırt edilmesi diğer hayvanlar için muhtemel bulaşma kaynağını ortadan kaldırmak anlamına gelmektedir. Otomatik enjektörle yapılan aşılamalar sırasında hasta hayvandan diğerlerine mekanik bulaşma olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.